Dlaczego mój chleb na zakwasie się nie udał? Po powrocie z urlopu robię wszystko jak zawsze a chleb nie wyrasta przed pieczeniem. Zakwas bąbelkuje, zaczyn do chleba też, a po wymieszaniu ciasta i postawieniu do wyrastania nic. Nawet wyrastanie w piekarniku w temp.
Jeżeli chleb nie wyrasta albo wyrasta w bardzo małym stopniu przyczyn przede wszystkim musimy szukać po stronie drożdży (pośrednio lub bezpośrednio).
Taką sytuację może spowodować zbyt mała ilość drożdży lub drożdże złej jakości. Musimy zwracać uwagę na datę przydatności. Postanowiłam zrobić chleb mieszany na zakwasie żytnim, który również sama zrobiłam. Chleb żytni na zakwasie ostatnio robię dość regularnie.
Już nawet nie pamiętam kiedy jadłam kupne pieczywo, co chyba całkiem dobrze wróży #128578; Szczerze mówiąc najbardziej lubię się nim zajadać z dodatkiem masła i prostych dodatków, które nie tłumią jego „domowego” smaku. Nie zawsze tez trzeba czekac na ocieplenie chleba przed wlozeniem do pieca. Ja swój chleb ustawiam zawsze w nieprzewiewnym miejscu, przykrywam ściereczką.
Nie wkładajcie do piekarnika chleba, który nie wyrósł.
Upieczony będzie zbity, a często wręcz niejadalny. Dzisiaj przedstawiam Wam najprostszy chleb na zakwasie. Mimo, że przez jakiś czas wykorzystywaliśmy zakwas, to najczęściej były to wypieki na drożdżach. Zakwas wydawał nam się zbyt uciążliwy i pracochłonny. Przepisy, jak zrobić - Smaker.
Nie twierdzę, że to najlepsza receptura na blogu, bo są znacznie ciekawsze przepisy, ale da się jak najbardziej taki chleb upiec. Zresztą na pszenno-żytnie chleby na zakwasie też są receptury. Chleb wychodził gliniasty, bo może był źle wyrabiany, albo zakwas rozleniwiony. Nie, jeśli mam być aż tak skrupulatna to dokładnie nazywa się to chleb orkiszowy na zakwasie żytnim.
Chleb orkiszowo – żytni byłby wówczas gdybym do jego produkcji dodała pół na pół mąki żytniej i orkiszowej a dodaję 1 mąki orkiszowej. Nie martw się, ja takich płaskich to już napiekłam tyle że hoho :)) Na smak to nie wpływa, ale często zależało mi żeby ładne wyszły. Jeśli chleb nie wyrasta to zakwas jest jeszcze za słaby, słabo pracuje i nie daje rady unieść ciężaru całego chleba. Też tak miałam, to normalne.
Chleb na zakwasie… Kto raz spróbował dobrze wyrośniętego, aromatycznego, jeszcze ciepłego chleba na zakwasie – długo nie zapomni jego smaku. Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba…. Pieczenie chleba na naturalnym żytnim zakwasie to sztuka.
Być może też wyrasta za długo i to powoduje, że staje się mocno kwaśny? Spróbuj też wyrastania nie na kaloryferze (ale też nie na słońcu), lecz w temperaturze pokojowej. Zakwas, jeśli chleb ładnie wyrasta, jest pewnie OK.
Nie sugerowałbym się zapachem. Chleb na zakwasie to coś, przed czym wzbraniałem się baaardzo długo – głównie ze względu na niechęć do przepisów, których wykonanie zajmuje wiele godzin. Od czasu wyhodowania zakwasu żytniego , piekę ten chleb przynajmniej raz w tygodniu.
Szybciej chleb wyrasta latem, wolniej jesienią i zimą. Może też warto dodać, że chleb na zakwasie rośnie zdecydowanie dłużej niż na drożdżach. Po drugie: dla lepszego smaku dobrze jest do chleba żytniego dodać trochę (5-) maki pszennej, a z kolei do pszennego trochę mąki żytniej. Po trzecie wreszcie z zakwasem tak na prawdę to wiele zabawy nie ma. Chleby na zakwasie piekę już od kilku dobrych lat, co najmniej dwa razy w tygodniu.
Czasem piekę codziennie a nadmiar chleba mrożę. W okresie, kiedy nie piekę chleba zakwas przechowuję w lodówce. Chleby pieczone na zakwasie są najlepsze - wychodzą pyszne i rosną nawet bez dodatku drożdży. Właśnie robie swój drugi chleb na zakwasie (własnym). Nie wiem jak to możliwe ale info o tym że ciasto wyrasta 4-godzin w foremce ma się nijak do tego co widzę.
Pierwsze wyrosło po dwóch godzinach. To teraz muszę chyba uważać po godzinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.