środa, 16 września 2015

Ile rośnie chleb na zakwasie

Dlaczego mój chleb na zakwasie się nie udał? Sprawdź nasze przepisy i smakowite historie, pokazujemy, że pieczenie domowego pieczywa nie jest trudne. Kiedy kilka dni temu wpadł mi w oko ten przepis postanowiłam go wypróbować.


Postanowiłam zrobić chleb mieszany na zakwasie żytnim, który również sama zrobiłam. Często zadajecie mi pytanie, ile chleb ma wyrastać, aby był dobry.

Postaram się jak najlepiej opisać, jak to wygląda u mnie. Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy jest to chleb na zakwasie czy na drożdżach – ich czas wyrastania bywa różny. I tutaj zawsze mam problem a próbowalem juz wiele razy. Buszując po blogach znalazłam kilka przepisów, które mi najbardziej odpowiadają, niestety, mało jest chlebów mieszanych. Już nawet nie pamiętam kiedy jadłam kupne pieczywo, co chyba całkiem dobrze wróży #128578; Szczerze mówiąc najbardziej lubię się nim zajadać z dodatkiem masła i prostych dodatków, które nie tłumią jego „domowego” smaku.


To mój pierwszy chleb na zakwasie jednak uważam, że wszystko zrobiłam dobrze i coś jest nie tak z proporcjami. Nie mam drogich sprzętów i przy ostatni ręcznym wyrabianiu gdybym nie podsypała mąką to ciasto wylądowało by w koszu. Sam chleb ocenie jak go wreszcie po tych męczarniach go upieke.

Na razie straciłam do niego. Bardzo prosty chleb z ziemniakami. Jest to chleb pszenno-żytni, z przewagą jasnej mąki żytniej typ 720. Mimo braku drożdży chleb bardzo szybko rośnie na samym zakwasie pszennym – przygotowanym dzień wcześniej na bazie aktywnego zakwasu żytniego.


Ma bardzo chrupiącą skórkę i elastyczny miąższ. Szybki chleb pszenno-żytni. Prosty chleb pszenny, na żytnim zakwasie z dodatkiem odrobiny drożdży – dzięki czemu chleb znacznie szybciej rośnie i nie wymaga wielogodzinnego wyrastania, a wciąż zachowuje smak chleba na zakwasie. Od czasu wyhodowania zakwasu żytniego, piekę ten chleb przynajmniej raz w tygodniu. Forma ma znaczenie nie tylko wizualne.


U Pani Iwonki bywa chleb tzw. Piekarz przysięga, że z tego samego ciasta. Dwóch różnych nie opłaca się robić. I ten chleb, do bułek nie jest nawet podobny w smaku. No a to zupełnie inne pieczywo!


Z moim chlebem na zakwasie dzieje się to samo. To jeden z powodów, dla których go uwielbiam. Inne to oczywiście smak, zapach i walory zdrowotne, jakich nadaje mu orkisz i dodatek zakwasu.

Ten przepis to także idealna okazja do przetestowania dopiero co przygotowanego zakwasu. Pomocny może być takze schemat, który wstawiłam w recepturze bazowej na chleb pszenny na zakwasie. Jest kilka metod takiego formowania chleba, które zazwyczaj sa szczególowo omówione w recepturach chlebowych. Mam problem z twarda skorka chleba, juz w ten sam dzien jest jak kamien.


Dla nas ok, ale dzieci nie chca jesc. Z kazdym chlebem na zakwasie mam taki problem. Nie wiem czy to przez to ze pieke z termoobiegiem? Temp obnizam jak to przy tego typu.


Trzymam go w lodówce, przed pieczeniem wyciągam na noc i rano dokarmiam, piekę po ok. Zakwas po dokarmianiu ładnie bąbelkuje na wierzchu, ale baaardzo słabiutko rośnie. Dodam, że pierwszy chleb (polski) upiekłam na tym zakwasie bez pomocy drożdży, kiedy zakwas miał tydzień i wyrósł pięknie.


Nie robię zaczynu tylko właśnie tak jak Pani, dodaję od razu zakwasu, po kilku godzinach wyrasta, wtedy piekę. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Chleb bezglutenowy na zakwasie.


Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba…. Pieczenie chleba na naturalnym żytnim zakwasie to sztuka. Najlepiej chleb orkiszowy na zakwasie, a nie na drożdżach.


Dzisiaj podam przepis na domowy chleb, który zawsze się udaje. Takiego chleba jak domowy nie kupisz w żadnej piekarni. Ponadto robiąc chleb samodzielnie masz stuprocentową pewność, że do produkcji został użyty prawdziwy zakwas, a nie sproszkowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty