piątek, 17 lipca 2015

Ile zakwasu do chleba

Ile można chleba dziennie ? Zakładam osobny topic bo to dość ważne pytanie. Własnie dziś zakupilem w piekarni bochenki chleba razowego na naturalnym zakwasie. Twarde to to jak diabli, ale.


Ile zakwasu do chleba

Teraz przyjrzymy się bliżej zasadom przygotowywania ciasta na chleb żytni, pszenny i mieszany. Dowiemy się, ile zakwasu potrzeba dla każdego z rodzajów chleba, a także co zrobić, jeśli chcemy do chleba dodać słonecznik, ziarna lnu czy dyni. Dzięki temu do zakwasu będzie dolatywać niezbędne do fermentacji powietrze. Słoik wygodnie też przechowuje się w lodówce.


Gdy zakwas jest już gotowy postępujemy z nim w następujący sposób. Używamy części zakwasu do chleba, zostawiając ok. Nigdy nie piekłam chleba na zakwasie, ale w piekarni Pani była tak miła, że odstąpiła mi trochę swojego zakwasu ok. Chciałabym skorzystać z metody 3-stopniowej, podobnie jak Pani dodając w pierwszym etapie mąkę i wodę do tegoż słoika. Moje pytanie brzmi: ile z tego co mi wyjdzie mam użyć do drugiego etapu?


Siła zakwasu wzrasta po schłodzeniu go w lodówce. Ja mój obecnie trzymam cały czas w lodówce. Co do samego chleba Trudno mi powiedzieć, co jest przyczyną samej jakości chleba. Po pierwsze zakwas chlebowy ktory wytwarzalam przez pięć dni juz nadaje się do produkcji dwóch chlebów z proporcji.


Domowe porady Jak zrobić dobry zakwas żytni do pieczenia chleba. Izko ;) proszę doradź mi ile muszę dać zakwasu do automatu do pieczenia chleba , żeby upiec kilogramowy chlebek. Chodzi mi o ilość w mililitrach? Dwie łyżki tak przygotowanego zakwasu dodaję do 1g mąki żytniej i 1ml wody, mieszam te składniki i odstawiam na ok. Po tych godzinach do zaczynu dodaję wszystkie pozostałe składniki i mieszam dość dokładnie przy pomocy łyżki.


Pani że kolejnego dnia jest gotowy do zuzycia. Jeśli to zakwas żytni, to taki nadmiar możesz też wykorzystać do zrobienia zakwasu na żurek – rozrób go z wodą, dodaj przyprawy (czosnek, pieprz, liście laurowe itp) i zostaw na 1-dni. Tylko jak będziesz dodawać do wywaru to stopniowo i próbuj, bo w zależności od tego ile dasz zakwasu, to może wyjść bardzo kwaśne. Po prostu należy odstawić słoik np. Ale mało kto będzie to mierzył.


Sprężysty, idealnie wilgotny, o chrupkiej skórce i boskim zapachu, jaki ma chyba tylko chleb na zakwasie… Te bochenki upiekłam metodą, która pozwoli się wykazać nawet młodemu zakwasowi;) Nie jest on tak silny jak dojrzały zakwas, który swoje już odstał i przepracował, więc trzeba go dać więcej lub podejść do tematu “stopniowo” (szczegóły w przepisie). Dajmy na to zostawię zakwasu łyżki stołowe i wstawię je w słoiku do lodówki na kilka dni, to czy po wyjęciu znowu mam powtarzać dniowy rytuał czyli 1g wody. Zobaczmy zatem ile zakwasu potrzebujemy na jaki rodzaj chleba i co zrobić z nasionami, aby otrzymać smakowity efekt końcowy.


Ile zakwasu potrzeba na chleb żytni i mieszany. Generalnie w przepisach zawsze jest podane, ile potrzebujemy zakwasu, a ile mąki, więc nie musimy tego sami liczyć. Przechowywanie zakwasu w lodówce. Jeśli nie korzystamy z zakwasu nieustannie, a jedynie od czasu do czasu, zaleca się przechowywać go w lodówce.


Po obniżeniu temperatury następuje „uśpienie” zakwasu, czyli znaczne spowolnienie procesów fermentacyjnych. Czas przechowywania w lodówce bez dokarmiania zależy od wieku zakwasu. Mam zakwas w lodówce dość młody tyg. Gdzieś czytałam, że przed użyciem zakwasu należy najpierw ogrzać zakwas 3-h, potem dokarmić, potem potrzymać w cieple (to chyba wtedy nazywa się zaczyn) jeszcze spory czas dopiero, potem część zakwasu użyć do chleba a resztę przechowywać do następnego pieczenia. A jakbym ubrala ze sloja wieksza czesc i wlozyla do.


Bo do chleba potrzebuje 130g zakwasu ? A mogl sie oslabic z powodu duzej ilosci w sloju? Tylko teraz z rana juz chleb ladnie rosnie przy kaloryferze to gdyby nie byl aktywny to chyba by nie rosl prawda? Zachęcam Was do upieczenia domowego chleba na zakwasie :) Jeśli nie macie jeszcze swojego zakwasu chlebowego a chcecie go wyhodować to pod tym linkiem znajdziecie film w którym zamieściłam. Ja na przykład zwykle piekę chleb żytni, do którego używam 1g zakwasu. Najlepiej użyć mąki i wody tyle ile użyjesz do pieczonego chleba.


Daj zakwasowi czas wieczora, aby zaczął pracować. Do wytworzenia zakwasu będzie nam potrzebna mąka żytnia i woda. Przygotowujemy duży słoik i wsypujemy do niego ok. Dolewamy g letniej wody, po czym mieszamy, uzyskując papkę o konsystencji nieco gęściejszej od budyniu.


Dokładność aptekarska nie jest przy tym wymagana. Od blisko dwóch lat nie kupuję chleba w sklepach tylko samodzielnie wypiekam go w domu. Nic więc dziwnego, że znajomi od czasu do czasu proszą mnie o przepis. Sęk w tym, że ja sam zazwyczaj nie trzymałem się sztywno przepisów, eksperymentując zarówno ze składnikami, jak i ze sposobami wyrabiania ciasta. Jest on szczególnie przydatny do pieczenia chleba z mąki razowej, nadając mu specyficzny smak.


Chleb upieczony z mąki pełnoziarnistej wymaga dodania większej ilości zakwasu. Choć nie jestem na diecie, przepis na jej chleb zaintrygował mnie, gdyż jest niezwykle prosty, zawiera wyłącznie mąkę żytnią i do tego prezentuje się wspaniale. Z lekką obawą podeszłam do tego przepisu, gdyż w składzie zawiera on prawie tyle samo zakwasu co mąki.


Jeśli zakwas ładnie już pracuje, to dnia będzie młody, ale gotowy :-) Tak, resztę zakwasu możesz dokarmić i odstawić do lodówki. Niektórzy używają cały zakwas i niewielką część ciasta odkładają do karmienia, jako zakwas do następnego chleba. Trzymam garnek na kuchennej szafce, temp.


Moja prośba jest do forumowiczów, którzy mają wiedzę czy dodając większą ilość listków laurowych zdołam obniżyć szkodliwość zakwasu dla osób skłonnych do odkładania się kamieni nerkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty