wtorek, 2 czerwca 2015

Chleb się kruszy po upieczeniu

Ale jak już pisałam ta mąka wymaga samego zakwasu do rośnięcia,drożdże można dawać w niewielkich ilościach jak zaczynamy się bawić w pieczenie chleba żeby się nie zrazić bo zakwas-pieczenie na nim wymaga trochę wprawy i doświadczenia. Jeśli chleb w trakcie pieczenia bardzo popękał – ciasto zbyt krótko wyrastało, chleb był pieczony w wysokiej temperaturze i nie był nacięty po wyrośnięciu. Jeśli po upieczeniu chleb wyszedł suchy i kruszy się – w cieście było za dużo mąki, ciasto za długo rosło lub było za słabo wyrobione, chleb był pieczony w niskiej. Po upieczeniu chleb waży około kilograma.


Ostatnio pół godziny był wyrabiany, ciasto było dość twarde (bo pieke bez formy) ale elastyczne.

Prosze o rade co jest tego powodem lub co ma wpływ na to kruszenie się? Dodane przez oliwia_winna w: Tylko o kuchni. Piekę chlebki z maszyny od niedawna. To forum pomogło mi ustalić dokładniejszą recepturę(z instrukcji wychodził marny) i za to jestem wdzieczny wszystkim bardziej doświadczonym,którzy mi pomogli.


Mam jeszcze jeden problem,którego nie mogę rozwiazać. Bardzo czesto pieke chleb na suchych drozdzach ale niestety prawie zawsze po upieczeniu okazuje sie, ze skorka jest oddzielona od chleba. Probowalam dluzej wyrabiac ciasto ale to nic nie zmienia.


Krotsze wyrabianie tez nie eliminuje problemu.

Z mojego doswiadczenia wiem, ze chleb domowy zawsze bardziej sie kruszy niz kupny. U nas mozna tez kupic gluten flour ktorej dodaje tak z lyzke na bochenek. Rozumiem że chodzi Ci o zniszczenie maszyny- nic na ten temat nie słyszałam. Słyszałam że ta foremka na ciasto i tak po pewnym czasie ziszczy się ( chodzi o teflon) i tak pewnie będzie terzeba ją wymienić. A chleb z zakwasem jest smaczniejszy i nie kruszy sie tak baredzo jak na samych drożdżach.


Czy ten chleb można zamrażać? Spodziewam się gości chciałam upiec na zapas, czy będzie dobry po rozmrożeniu ? Oglądałam komentarze nie wiem czy dobrze zrozumiałam w trakcie pieczenia chlebek Pan opryskuje wodą? Upiekłam rano przed wyjściem do pracy. Następnym razem planuje dodać suszona śliwke, będzie się świetnie komponować z nasionami:) Dla tych, którym chleb się kruszy proponowałabym go odstawić na dłużej. Re: Upieczony chleb się kruszy-dlaczego?


Witam mam podobny problem chleb sie kruszy jest o odpowiedniej wilgotności ładnie wyrasta ale sie kruszy, kanapki do szkoły nie wyjdą z niego niestety. Polecam wszystkim którzy nie mają jeszcze zakwasu albo wydaje im się ze zakwas nie dla nich albo po prostu potrzebują rzadko upiec chleb naprawdę warto. Najlepszy razowy chleb na drożdżach, jaki wyszedł z mojego piekarnika.


Delikatny w smaku z pysznymi pestkami dyni na górze. Długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się podczas krojenia. Choć znam też przepisy, w których ciasto kruche, kruszy się na blachę zaraz po zagnieceniu i efekt jest też pyszny!

Ja często też używam cukru pudru tak, aby łatwiej połączył się z ciastem. Ciasto wydaje mi się wtedy gładsze. Przeczytałam wszystkie posty na temat chleba, dwa razy z podanych przepisów piekłam, ale niestety, chleb za każdym razem się kruszy. Sklepowa jest drobniej mielona.


Z razowej mąki żytniej może wyjść doskonały chleb, trzeba tylko wychwycić odpowiednie proporcje mąki i wody. Oczywiście chleba żytniego nie kroi się zaraz po upieczeniu, musi dobrze wystygnąć. A co jeśli jest chleb, którym można się zajadać bez wyrzutów sumienia i dodatkowo można go w bardzo łatwy sposób upiec samemu?


Takim jest właśnie tytułowy Chleb, który zmienia życie. Mamy jedną uczennicę i jedną nauczycielkę z alergią na gluten, które bardzo lubią chleb. Postanowiłam więc zmierzyć się z chlebem bezglutenowym.


Wcześniej ktoś próbował piec go dla nich, ale rezultaty były wprost niejadalne, chleb zupełnie kruszył się w trakcie krojenia, szybko też zaprzestano tego procederu. Podejrzewam nawet, że brzuch mnie po nim boli- jeszcze ten temat obserwuję, więc nie chcę wyciągać pochopnych wniosków. Ponieważ w swej kulinarnej karierze upiekłam wiele chlebów, które nawet mi wychodziły, pomyślałam, że może warto poeksperymentować z mąką bezglutenową i upiec chleb bezglutenowy. Po skropieniu chleba wodą, wkładamy go ponownie do nagrzanego piekarnika na minut, dzięki tej operacji chleb będzie miał wokół chrupiącą apetyczną skórkę a środek jest wspaniale wypieczony, jędrny i miękki i daje się doskonale smarować.


Nie rozpada się i nie kruszy. Był od spodu bardzo wilgotny. Proponuję dodać jajka po tym, jak masa odstoi te godziny. Te proporcje są na dwa bochenki. Warto od razu upiec dwa, bo pracy z tym tyle samo co z jednym, a bochenek na zapas się przyda.


Chleb się wtedy nie kruszy, jest pyszny. Taki rozmrożony chleb smakuje dokładnie tak samo, jak w chwili zamrażania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty