piątek, 7 listopada 2014

Chleb pszenny na zakwasie

Bardzo prosty chleb pszenny na pszennym zakwasie, nie wymagający przygotowywania wcześniej zaczynu. Wystarczy aktywny zakwas pszenny połączyć z mąką, solą i wodą. Zawsze zachwyca mnie fakt, że z tak prostych składników powstaje coś tak genialnego.


Na razie upiekłam chleby na zakwasie w automacie z przepisów na chleby które miały być pieczone w piekarniku i stwierdziłam że w automacie wychodzą lepiej, nic się nie rozlewa, w smaku są bardzo dobre, a że ich kształt jest jaki jest to już trudno, mnie osobiście już to nie przeszkadza, najważniejsze że chleby są smaczne. Znajdziesz tu proste przepisy na chleb na zakwasie żytnim, pszennym i orkiszowym - zarówno chleb pszenny, żytni jak i orkiszowy - w wersji jasnej i razowej.

C, przykrywam bochenek folią aluminiową i tak dopiekam aż do czasu upłynięcia minut. Najprostszy chleb pszenny ( na zakwasie ). I czy wszystkie te chleby na zakwasie maja taka luzna konsystencje jak nie to ktore przepisy sa mniej luzne. Wiejski chleb pszenny na zakwasie.


Dziś mam dla Was przepis na wiejski chleb pszenny na zakwasie pszennym – prosty i bardzo smaczny. Wcześniej podawałam przepis na chleb pszenny na drożdżach – tutaj nie ma ani grama drożdży, za to chleb musi dłużej wyrastać. Dokarmiony dzień wcześniej zakwas połączyć z mąką, wodą, solą i czarnuszką.

Wyrobić, ciasto powinno być dość zwięzłe i nie powinno się lepić. Chleb pszenny na zakwasie żytnim. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po dwóch godzinach odgazować i zostawić w cieple jeszcze na 1. Przechowuje w plociennym worku, oczywiście dopiero jak ostygnie na kratce. Czytam twoje porady, aby wypieki byly jak najlepsze.


A dzis upiekłam chleb pszenny na zytnim zakwasie z Twojego przepisu, pierwszy swoj formowany i właśnie takiego lezejszego szukalam. Zamiescilam pod nim tez komentarz, pozytywny oczywiście. Jest tak pyszny, że aż nie mogę się powstrzymać, żeby powiedzieć, jak można go szybko upiec.


Co najlepsze: nawet jeśli nie mamy zakwasu pszennego, to nie musimy czekać aż dni, żeby go wyhodować od podstaw. Jeżeli chcesz upiec swój własny chleb na zakwasie. Naszło mnie któregoś dnia na pieczenie chleba.


Nie piekę chleba codziennie, ale powiedzmy raz w tygodniu. Postanowiłam upiec chleb, problem w tym, że godzina nie była już zbyt wczesna, a dobry i prawdziwy chleb, lubi sobie podrosnąć #128521; Zawsze. Nie wszyscy przepadają za kminkiem.

My właściwie też nie, dlatego pominęłam go w przepisie i dodałam jedynie kolendrę, która jest bardzo dobrze wyczuwalna i dzięki niej chleb ma przyjemny aromat. Pyszny, pulchny i mięciutki pszenny chleb na zakwasie. Przepis jak upiec domowy chleb pszenny na zakwasie.


Muszę Wam powiedzieć, że już razy próbowałam upiec taki chleb, który miał być wyjątkowo pulchny, wyrośnięty i mieć pyszną brązową skórkę. Dwa podejścia nie dały takiego rezultatu ale nie zniechęcałam się i jak to mówią do trzech razy. Skorzystajcie z przepisu jurorów i spróbujcie upiec takie cudo samodzielnie. Leczy, przynosi szczęście, chroni przed wróżkami, a nawet sprawia, że ludzie uświadamiają.


Mam natomiast spore doświadczenie z żytnim, w tym roku nie kupiłem ani jednego bochenka, robię chleb pszenny na zakwasie żytnim, piekę w garnku żeliwnym. A co do najlepszego to kwestia smaku i gustu. Ja średnio lubię chleby na zakwasie. I nawet nie jestem wyjątkiem, jest sporo osób, które preferuje pszenne pieczywo na drożdżach. Pszenny chleb jogurtowy na zakwasie.


Na słodko bez pieczenia. Sezamki – najprostsze i kruche. Zwykle nie pracuje kiedy ma za zimno. Codzienny chleb pszenno-żytni na zakwasie. Cały zaczyn przełożyć do dużej miski, dodać mąki, stopniowo wlewać wodę.


Sprężysty, idealnie wilgotny, o chrupkiej skórce i boskim zapachu, jaki ma chyba tylko chleb na zakwasie… Te bochenki upiekłam metodą, która pozwoli się wykazać nawet młodemu zakwasowi;) Nie jest on tak silny jak dojrzały zakwas, który swoje już odstał i przepracował, więc trzeba go dać więcej lub podejść do tematu “stopniowo” (szczegóły w przepisie). A więc oto polski chleb wiejski - mąka, woda i sól. Klasyka gatunku w najlepszym wydaniu. Gosia podzieliła się przepisem na blogu Moje ekspresje kulinarne.


Który chleb jest lepszy? Zaczyn połączyć z wodą i dodać resztę składników ( drożdże pokruszyłam z mąką). Wyrabiać przez około -minut ręcznie, aż ciasto zrobi się sprężyste i elastyczne.


Następnie przykryć i odstawić na minut do wyrośnięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty