poniedziałek, 22 września 2014

Chleb polski przepis

Raczej łatwy do przygotowania, dobrze się go wyrabia i nie wymaga długiego oczekiwania. Można dodać do ciasta ½ łyżeczki suchych drożdży, ale nie jest to koniecznie – rośnie naprawdę szybko bez wspomagania. Na pierwszy ogień poszedł właśnie ten- chleb polski.


Wykorzystując młody dniowy zakwas dodałam wczoraj nieco drożdży i chlebek wyszedł chyba całkiem znośnie- choć nieco go przypaliłam i dziurki były chyba ciut za duże- ponadto popękał. Jestem z niego bardzo zadowolona. Bardzo dobry przepis , chleb przepyszny.

Ja jednak make pszenna mieszam z maka do pieczenia chleba, mozna kupic takie w sklepach, w stosunku: 4g maki pszennej i 1g maki chlebowej. Kolejny smaczny chlebek , tym razem z Piekarni Tatter. Gdy na dworze zimno, zawsze przychodzi ochota na rozgrzewający bigos. Dziś przepis na typowo domowy, tradycyjny bigos!


Polski chleb na zakwasie. Chyba najsmaczniejszy z wszystkich jakie piekę. Chleb mieszany na zakwasie żytnim. Pszenny, na żytnim zakwasie, z małym dodatkiem mąki razowej.


W mym prywatnym przekonaniu, ma smak polskiego, pysznego, prawdziwego chleba.

Z bardzo chrupiąca skórką, idealnym, wilgotnym ( ale nie za bardzo) miąższem. Chcesz upiec domowy chleb na zakwasie? Szukasz informacji, jak zrobić chleb na drożdżach?


Znajdziesz tu przepis na chleb, którego szukasz. Wystarczy Ci zwykły piekarnik. Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia. Sprawdź i zobacz, że to naprawdę proste.


Wszystkie składniki wymieszać drewnianą łyżką w dużej misce. Następnie zagnieść sprężyste i gładkie ciasto. Pozostawić w szczelnie zamkniętej misce na 2-godziny. W tym czasie należy składać ciasto razy, czyli co minut.


UWAGA: Zmiana adresu strony! Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Jak widać na załączonych obrazkach wygląda on u mnie inaczej, co jest spowodowane innym typem użytej mąki oraz zupełnym brakiem mąki razowej tudzież otrąb. DODAJ PRZEPIS DODAJ PORAD. Dania główne Tradycyjny polski bigos.


Ja swój chlebek zrobiłam bez dodatku drozdży, autorka przepisu mówi że można dodac drozdże jeśli zakwas nie jest aż tak aktywny, mi chlebek ładnie wyrasta na tym zakwasie, więc drozdży nie dodaję. Powszedni chleb w naszym domu. Dlatego właśnie, że zakwas żytni zawsze mam w domu.

Dlatego, że nie kupujemy bułkowatego chleba tostowego, który chyba w żadnym kraju nie doczekał się tylu wydań, co na półkach sklepów w. Wspaniały chleb, najsmaczniejszy chleb na zakwasie, jaki do tej pory upiekłam. Jest pracochłonny, ale warto poświęcić mu czas. Ma chrupiącą skórkę i soczysty, miękki miąższ. Domowe smarowidło-smalec z szynki. Te słowa w tym roku słyszę bardzo często - zjadany w takim tempie, że nie nadążam za nimi z aparatem ;) Piszę w liczbie mnogiej, bo piekę od 4-chlebów na jeden raz, za każdym razem z 2-rodzaje - żeby dalej się uczyć, żeby urozmaicać, żeby pysznie zaskakiwać.


Zdecydowałam się na upieczenie chleba polskiego, bo chleb na zakwasie ma u mnie zawsze pierwszeństwo. I w końcu przełamałam swój strach przed skorzystaniem z zakwasu innego niż o 1 hydracji. Przepis jest skopany bo wielu osobom chleb nie wyszedl. Jest skopany bo w przepisie jest za duzo wody i za duzo drozdzy. Mam zatem pytanie o zakwas.


Chciałabym też użyć własnego zakwasu. Od kilku miesięcy piekę chleb i posiadam swój własny zakwas żytni. Widzę, że przygotowanie tego do żurku to wymieszanie tylko mąki z wodą.


Prosty, szybki i najsmaczniejszy przepis na chleb od Piotra! Lista przepisów na chleb polski z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować!


Przepis na chleb tradycyjny przypomina mi ten najprawdziwszy chleb wiejski. Taki, jaki piekła moja babcia w prawdziwym piecu chlebowym. Zapach pieczonego chleba roznosił się po całym podwórzu, a ja z niecierpliwością czekałam na moment, kiedy babcia odkroi z ciepłego chleba piętkę i będę mogła polać śmietaną, posypać cukrem i zjeść ze smakiem. Najczęściej na drożdżach, ale również czasami na drożdżach i zakwasie lub samym zakwasie.


A więc oto polski chleb wiejski - mąka, woda i sól. Klasyka gatunku w najlepszym wydaniu. Gosia podzieliła się przepisem na blogu Moje ekspresje kulinarne. Jeśli chodzi o chleb orkiszowo-żytni z mojego przepisu to nie wyrabiam go długo, tyle żeby składniki się połączyły. Wodę możesz letnią dodać.


Latem chleb wyrasta u mnie na blacie, a w sezonie grzewczym stawiam go w cieplejszym miejscu – obok kuchenki albo w pobliżu kaloryfera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty