Zawsze podwójna porcja, bo rodzina uwielbia. Widziałam, że inne przepisy na dojrzewający piernik zastępują połowę masła smalcem i zastanawiam się czy nie spróbować. Robię ten piernik od wieeeelu lat.
Czy ktoś piekł piernik ze smalcem? W jaki sposób smalec wpływa na strukturę i smak ciasta?
Jak zrobić piernik dojrzewający? Tradycyjny przepis na piernik. Piernik staropolski z marcepanem. Przepis na dojrzewający piernik, do którego ciasto nastawiamy już 2-tygodnie przed pieczeniem.
Ciasto dojrzewa i dopiero po tym czasie je pieczemy. Staropolski piernik dojrzewający stanie się hitem świątecznego menu. Ciasto należy przygotować nawet 5-tygodni przed Bożym Narodzeniem, a piec na 4-dni przed świętami.
Sprawdź, jak zrobić tradycyjny piernik krok po kroku i dobrze zaplanować działanie w czasie. Przygotuj piernik dojrzewający na święta i ciesz się jego wyjątkowym smakiem! Mam nadzieję, że nie jestem jedyną spóźnialską i przepis jeszcze się komuś przyda. Chyba najbardziej popularnym jest ten mówiący, że piernik ten jest skomplikowany i że to „wyższa szkoła gotowania”.
Nie doprowadzić do zagotowania! Zestawić z ognia i ostudzić. Konserwuje go hojny dodatek miodu.
Notka redakcyjna Według staropolskiej tradycji piernik ten przygotowuje się nawet sześć tygodni przed świętami - ciasto dojrzewa w chłodzie i nabiera smaku. Coraz mniej czasu do świąt Bożego Narodzenia, więc pora nastawić ciasto na staropolski piernik świąteczny! Nigdy takiego piernika nie jedliśmy, tym bardziej też nigdy go nie przygotowywaliśmy, ale skuszeni opiniami znajomych postanowiliśmy go przygotować w tym roku. Wiem, że do świąt jeszcze trochę czasu, ale dzisiaj chciałbym Wam przedstawić cudowny przepis na piernik staropolski długo dojrzewający. Zapraszam :) U mnie w domu piernika się nie piekło.
Porcja podana w przepisie jest duża, z kilograma mąki. Potem piernik można polać polewą czekoladową lub polukrować (z lukrem dłużej się przechowa). Przed wiekami pierniki były popularnym lekarstwem na wiele chorób, a nawet stosowano je jako zakąskę do wódki.
Tak przygotowane ciasto dosłownie rozpływa się w ustach i stanowi nierzadko najważniejszy, najbardziej oczekiwany wypiek świąteczny.
Jak głosi legenda, wielkim amatorem pierników był Fryderyk Chopin. Dziś zajadamy się tym ciastem głównie podczas świąt. To już ostatni dzwonek, by przygotować dojrzewający. Jeśli lubicie mieć wszystko dobrze przemyślane i odpowiednio wcześniej przygotowane, to z całego serca zachęcam do wspólnego pieczenia piernika staropolskiego - dojrzewającego!
Aby ciasto było udane warto przygotować je kilka tygodni przed świętami, a same pierniczki czy piernik piec dopiero na 4-dni przed Wigilią. W listopadzie zeszłego roku zamieściłam przepis na ciasto dojrzewające na piernik staropolski. Niektórzy z Was piekli go etapowo, razem ze mną. W kolejnym poście (w grudniu) wytłumaczyłam jak upiec placki z tego ciasta i pokazałam jak wyglądają końcowe etapy składania i dekorowania piernika.
Wymaga trochę cierpliwości i czekania, ale naprawdę warto. Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu - ja. Ciasto na staropolski piernik dojrzewający musi leżakować od czterech do sześciu tygodni.
Wiedzą o tym doskonale panie działające w Kole. Przepis, zarówno na ciasto jak i na sam piernik prezentowałam Wam w ubiegłym roku, a teraz w ramach przypomnienia, oba przepisy publikuję w jednym miejscu. Kiedy zawrze, odstawcie do przestudzenia. Przepis na piernik świąteczny dojrzewający jest w rodzinie państwa Malesów przekazywany z pokolenia na pokolenie od XIX wieku. Jest zarazem obowiązkową potrawą na Boże Narodzenie - podobnie jak barszcz z uszkami, łazanki z kapustą i grzybami i kutia.
To widełki czasowe, w których powinniście się zmieścić, aby przygotować dojrzewające ciasto piernikowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.