wtorek, 13 marca 2018

Jak przechowywać chleb na zakwasie

Chleby na zakwasie próbowałam już przechowywać w pojemnikach, workach lnianych i owinięte ściereczkę, ale za każdym razem jest to samo – chleb nieruszony (cały bochenek) lub w miejscach nieścinanych jest „jak nowy”, ale jak tylko odkroję kromkę, to powierzchnia cięcia wysycha. W tym celu należy rozsmarować aktywny zakwas cienką warstwą na papierze do pieczenia i wysuszyć w temperaturze 25°-30°C. Tak wysuszony zakwas daje się utrzeć prawie na mąkę i przechowywać szczelnie zamknięty w pojemniku przez czas nieograniczony. Taka forma nadaje się również najlepiej do transportu.


Jak przechowywać zakwas?

Z wyrośniętego ciasta, do którego uprzednio dodaliśmy zakwas na chleb, odejmujemy 2-łyżki i przekładamy do mniejszego słoiczka. Trzymamy go w lodówce w niedokręconym słoiku. Powinien zachować swoje właściwości przez jakieś tygodnie (gdy się zepsuje, zacznie nieprzyjemnie pachnieć).


A co do Twojego pytania – możesz spróbować dokarmić to odłożone ciasto podobnie jak zakwas i upiec na nim chleb. Dodatki zakwasowi raczej nie służą, ale może nie zaszkodzą aż tak, żeby przestał pracować i nie dało się go uratować. Piekę chleby na zakwasie, są dobre przez ponad tydzień, później - jeśli jakimś cudem coś zostanie - zaczynają lekko obsychać.


Przechowuję w formie, w której chleb upiekłam, przykrywam szczelnie folią aluminiową.

Dojrzewam do nabycia pojemnika na chleb ale jakoś nie mogę się za to zabrać choć wybrałam już model i markę. Z pszennym sprawa wygląda nieco inaczej, bo jest on bardziej podatny na wysychanie. Co prawda dzięki temu, że pieczemy również ten chleb na zakwasie, jest on trwalszy niż chleb na drożdżach, ale nie tak trwały jak chleb żytni. Jedną z lepszych metod przechowywania chleba przez dłuższy czas jest zamrożenie go.


Znajdziecie też wskazówki dotyczące przechowywania zakwasu. Dokarmianie to po prostu dodawanie niewielkich porcji mąki i wody. Jeśli nie zamierzamy piec chleba codziennie, zakwas należy przechowywać w lodówce np.


Z góry najlepiej nałożyć pokrywkę, aby nie wysychał, ale nie zakręcać, ponieważ zakwas będzie jeszcze przez jakiś czas aktywny. Następnie pod wpływem zimna zakwas zostaje uśpiony. Wszyscy lubimy świeży chleb. Robimy więc wszystko, żeby jak najdłużej zachował swoją świeżość.


Każdy rodzaj chleba zachowuje swoją trwałość przez inny czas. Najdłużej świeże będą bochenki z żytniej mąki, upieczone na zakwasie. Taki chleb, jeżeli jest przechowywany w odpowiednich warunkach.


Przepisy, jak zrobić - Smaker.

Zakwas to słowo, które w początkujących w wypieku chleba wywołuje strach. Bo przecież chleby na zakwasie ciężko się piecze, nie wyrastają i zakwas jest jedynie źródłem problemów. Tymczasem zakwas, może wyhodować nawet dziecko. Nie jest to nic skomplikowanego o ile zrozumiemy pewne zależności i będziemy się ich trzymać. Większość Polaków robi to źle.


Innym sprawdzonym sposobem na przechowywanie pieczywa są lniane woreczki, które można kupić m. Te ostatnie, w odróżnieniu od toreb plastikowych pozwalają pieczywu dłużej zachować. Nic tak nie poprawia nastroju, jak rodzinna kolacja, ze świeżo upieczonym chlebem w roli głównej #128578; Chlebek piekłam, na trzydniowym zakwasie z niewielkim dodatkiem drożdży, wg. Domowe wypieki” wydawnictwa. Chleb na zakwasie lepiej znosi mrożenie, niż chleb na drożdżach – chleb wypiekany wyłącznie na drożdżach po.


Czasem może się zdażyć że na powierzchni pojawi się brzydka warstwa. Należy ją wówczas delikatnie usunąć przed dokarmieniem. Dodane przez Konto usunięte w: Tylko o kuchni. Ale ten chleb masz czerstwy w bochenkach?


Chleb wstawiam do zimnego piekarnika, który nastawiam na temp. C, przykrywam bochenek folią aluminiową i tak dopiekam aż do czasu upłynięcia minut. Zakwas na chleb z powodzeniem można przygotować w domowym zaciszu i być jednocześnie pewnym jakości odżywczej użytych składników.


Warto mieć go przygotowanego już kilka dni przed wypiekiem, gdyż im starszy zakwas, tym lepszy chleb. Chleb przechowujemy w temperaturze pokojowej. Kupując chleb, wybieraj torebki papierowe. Nie trzymaj ciepłego chleba w plastikowych workach czy torebkach foliowych – pieczywo zaparzy się. Najlepiej trzymać chleb w lnianym worku albo zawijać go w czystą ścierkę do wycierania naczyń, a wówczas nie będzie pleśnieć.


Pieczywo nie powinno być przechowywane w plastikowych torebkach. Aby zapobiec tworzeniu się pleśni w pojemniku na pieczywo (chlebaku), trzeba raz na tydzień (ewentualnie co dwa tygodnie) umyć go w wodzie z dodatkiem octu. Składniki Rozkruszone drożdże rozetrzeć z letnią wodą.


Mąki przesiać do miseczki, dodać zakwas, sól i zaczyn drożdżowy. Zaczynamy wyrabiać ciasto, jeżeli masa będzie się kleić, można dosypać trochę mąki. Z kolei chleb wypiekany z mąki żytniej na zakwasie najdłużej zachowuje swój smak i aromat. Najlepszy do przechowywania pieczywa jest drewniany chlebak, który chroni pieczywo przed dostaniem się wilgoci. W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych, świadomych gospodyń domowych powstał ozdobny lniany worek na chleb, który dzięki interesującej strukturze i wyjątkowym zdobieniu, nie tylko cieszy oko, ale i sprawuje swe najważniejsze zadanie – jest praktyczny, ponieważ zapewnia naturalne warunki do przechowywania pieczywa.


Pamiętam swoje przemyślenia odnośnie zakwasu, zanim poznałam tajniki jego hodowli. Zrobienie domowego zakwasu wydawało mi się czymś nieprawdopodobnie trudnym i skomplikowanym. Uważałam, że jego wykonanie jest niczym mitologiczne syzyfowe prace, przynoszące jedynie wysiłek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty