czwartek, 9 marca 2017

Jak długo piec chleb na drożdżach

Formę wykładam czasem papierem do pieczenia, jak mi się nie chce babrać w maśle do smarowania, ale wtedy skórka wychodzi taka gładka, mało chlebowa, w sumie nie polecam… Jak mi się zaczyna za bardzo przypiekać od wierzchu, to przykrywam formę papierem do pieczenia. A na dół piekarnika daję miskę z wodą. Oczywiście jeśli wśród Was są tacy, co już mają przygotowane pieczywo na zakwasie do wiosennego grillowania, to wspaniale, ale jeśli należycie do tych, co dopiero się obudzili, że fajnie byłoby mieć parę kromek świeżego chleba, to ten przepis w stu procentach zaspokoi Wasze potrzeby. Wczoraj dałem życie moim bakteriom i grzybkom, co oznacza, że w kolejną sobotę zabieram się na poważnie za pierwszy chleb na zakwasie!


Do tej pory piekłem z powodzeniem chleb na drożdżach sklepowych, ale po oczytaniu się wypowiedzi w internecie doszedłem do wniosku, że chlebek na zakwasie to kolejny etap przygody.

Dzisiaj wersja przygotowana na drożdżach, zachęcam do. Dodane przez agatasur w: Tylko o kuchni. Jeśli czasem spieszy mi się jak zwykle z wszystkim i ciasto wyrasta tylko chwilę albo nawet wcale, w czasie pieczenia chleb pęka ale moim zdaniem to tylko dodaje mu uroku :) Pilnujcie, żeby drożdże były świeże (w sensie dobrej jakości), bo na starych drożdżach chleb Wam nie wyrośnie.


Przypominam dziś przepis na nasz codzienny chlebek pszenny na drożdżach. Pulchny, z chrupiącą skórką, obłędnie pachnący. Przepis jest dobry dla początkujących, choć ogólnie pieczenie chleba nie jest trudne.


A chleb z tego przepisu jeszcze na trzeci dzień jest świeży.

Z bardzo chruuupiącą skórką :-). Drożdże świeże czy suszone. Czy z tej mąki będzie chleb. Jak zacząć piec chleb na zakwasie. Zakwas żytni krok po kroku.


I pamiętaj, jesteśmy tutaj dla Ciebie. Chcesz upiec domowy chleb na zakwasie? Szukasz informacji, jak zrobić chleb na drożdżach? Znajdziesz tu przepis na chleb, którego szukasz. Wystarczy Ci zwykły piekarnik.


Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia. Sprawdź i zobacz, że to naprawdę proste. Przekonasz się, że własny chleb, to coś zupełnie wyjątkowego. Kilka wskazówek, jak zrobić idealny chleb na drożdżach.


Do upieczenia chleba potrzeba nam tylko mąki, wody, drożdży i soli.

Po pierwsze i najważniejsze, chleby pieczone na drożdżach nie wymagają dodawania horrendalnych ilości drożdży. Takie chleby tylko tracą na smaku. Na 6g mąki wystarczające jest g drożdży. Nie da się zapomnieć smaku i zapachu domowego chleba, wypieczonego we własnej kuchni.


Pieczenie chleba na zakwasie lub na drożdżach we własnym domu wcale nie jest takie skomplikowane, a my możemy cieszyć się prawdziwie swojskim i chrupiącym pieczywem każdego ranka. Niższa temperatura to oczywiście dłuższy czas pieczenia. Dla chleba mieszanego łyżką pieczenie w 180°C trwa h! To długo, ale ten sam efekt można mieć w 230°C w niecałą godzinę.


To akurat dość rzadki chleb, dlatego i czasy długie, ale w rzeczywistości mało które pieczywo piekę tak długo. Długo poszukiwałam chleba, który mimo że przygotowany na drożdżach – ma odpowiedni smak, konsystencję, a przede wszystkim długo zachowuje świeżość, nie krusząc się. W końcu metodą prób i błędów opracowałam poniższy przepis, który spełnia moje oczekiwania :). Był czas, że chleb żytni piekłam w domu kilka razy w tygodniu. Najczęściej na drożdżach, ale również czasami na drożdżach i zakwasie lub samym zakwasie.


Ponieważ czas przygotowania takiego chleba żytniego na drożdżach jest znacznie krótszy, niż na zakwasie, dlatego też zazwyczaj wybór padał na drożdże. Postanowiłam przerobić mój sprawdzony przepis na najprostszy chleb i skorzystać z porad znalezionych w Internecie. Był zwarty, z chrupiącą skórką i mnóstwem ziarenek. Miąższ przypominał mi trochę chleb na zakwasie, bo podobnie jak on, był zbity i wilgotny.


Podane składniki przeze mnie są o połowę skrócone, możecie zrobić jak,ja malutki chleb, Zobacz więcej. Chleb się udał wyśmienicie! Delikatny w smaku z pysznymi pestkami dyni na górze.


Długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się podczas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty