piątek, 2 września 2016

Ile wyrasta chleb na zakwasie

Nie zawsze tez trzeba czekac na ocieplenie chleba przed wlozeniem do pieca. Często zadajecie mi pytanie, ile chleb ma wyrastać, aby był dobry. Postaram się jak najlepiej opisać, jak to wygląda u mnie. Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy jest to chleb na zakwasie czy na drożdżach – ich czas wyrastania bywa różny.


Dlaczego mój chleb na zakwasie się nie udał?

Sprawdź nasze przepisy i smakowite historie, pokazujemy, że pieczenie domowego pieczywa nie jest trudne. Chleb wyrasta w lodowce na gornej polce w temp ok stopni, przez dwa dni. W jakiej temperaturze powinien wyrastać chleb i przez ile godzin ? Odpowiedz na ten komentarz. Może też warto dodać, że chleb na zakwasie rośnie zdecydowanie dłużej niż na drożdżach.


Po drugie: dla lepszego smaku dobrze jest do chleba żytniego dodać trochę (5-) maki pszennej, a z kolei do pszennego trochę mąki żytniej. Po trzecie wreszcie z zakwasem tak na prawdę to wiele zabawy nie ma. Postanowiłam zrobić chleb mieszany na zakwasie żytnim, który również sama zrobiłam.

Dzisiaj przedstawiam Wam najprostszy chleb na zakwasie. Mimo, że przez jakiś czas wykorzystywaliśmy zakwas, to najczęściej były to wypieki na drożdżach. Zakwas wydawał nam się zbyt uciążliwy i pracochłonny.


Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kromki chleba. I słusznie, bo pieczywo to nieodłączny element naszej codziennej zdrowej diety,. Na razie upiekłam chleby na zakwasie w automacie z przepisów na chleby które miały być pieczone w piekarniku i stwierdziłam że w automacie wychodzą lepiej, nic się nie rozlewa, w smaku są bardzo dobre, a że ich kształt jest jaki jest to już trudno, mnie osobiście już to nie przeszkadza, najważniejsze że chleby są smaczne. Nie twierdzę, że to najlepsza receptura na blogu, bo są znacznie ciekawsze przepisy, ale da się jak najbardziej taki chleb upiec.


Zresztą na pszenno-żytnie chleby na zakwasie też są receptury. Chleb wychodził gliniasty, bo może był źle wyrabiany, albo zakwas rozleniwiony. Chleb wstawiam do zimnego piekarnika, który nastawiam na temp. C, przykrywam bochenek folią aluminiową i tak dopiekam aż do czasu upłynięcia minut.


Chleb żytni na zakwasie ostatnio robię dość regularnie. Już nawet nie pamiętam kiedy jadłam kupne pieczywo, co chyba całkiem dobrze wróży #128578; Szczerze mówiąc najbardziej lubię się nim zajadać z dodatkiem masła i prostych dodatków, które nie tłumią jego „domowego” smaku. Zakwas czeka by popracowac ale zakupilam dwie duze foremki dl. Chce zrobic chleb mieszany zytnio pszenny na zakwasie zytnim. Ile maki, ile zakwasu, ile wody- mnostwo pytan ale nigdzie nie znalazlam odpowiedzi.


W tym artykule podam przepis na domowy chleb na zakwasie żytnim, który zawsze mi wychodzi, jest prosty do przygotowania i smaczny.

Zapraszam więc do lektury i do obejrzenia filmu. Do pieczenia domowego chleba na zakwasie używam wyłącznie nierafinowanej mąki pełnoziarnistej, głównie orkiszowej. Przy produkcji chleba z takiej mąki. Jak zrobić chleb na zakwasie (orkiszowo-żytni)? Chleb na zakwasie z tego przepisu nie wymaga wiele zachodu, specjalnych maszyn, miksera i długiego wyrabiania.


To jeden z powodów, dla których go uwielbiam. Masz ochotę na barszcz czerwony, ale nigdy nie słyszałaś o zakwasie buraczanym? A do tego jeszcze prostszy w wykonaniu niż pokazywany wcześniej pierwszy chleb nawet na młodym zakwasie;) Ten także wyjdzie na młodym, a co więcej zdecydowanie krócej się na niego czeka, bo znacząco przyczyniają się do tego zarówno sposób robienia ciasta, jaki technika wyrastania. Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba….


Pieczenie chleba na naturalnym żytnim zakwasie to sztuka. Sprężysty, idealnie wilgotny, o chrupkiej skórce i boskim zapachu, jaki ma chyba tylko chleb na zakwasie… Te bochenki upiekłam metodą, która pozwoli się wykazać nawet młodemu zakwasowi;) Nie jest on tak silny jak dojrzały zakwas, który swoje już odstał i przepracował, więc trzeba go dać więcej lub podejść do tematu “stopniowo” (szczegóły w przepisie). Musi to być właśnie taki chleb bo mój synek ma alergię na pszenicę. Próbowałam upiec w maszynie do chleba ale nic nie wyszło. No więc muszę wierzyc że mi się uda.


Mam teraz pytanie jakiej konsystencji powinien być.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty