Teraz przyjrzymy się bliżej zasadom przygotowywania ciasta na chleb żytni, pszenny i mieszany. Dowiemy się, ile zakwasu potrzeba dla każdego z rodzajów chleba, a także co zrobić, jeśli chcemy do chleba dodać słonecznik, ziarna lnu czy dyni. Najprostszy chleb bez zakwasu Delikatny, miękki chleb, który przez kilka dni zachowuje świeżość.
Bardzo prosty do wykonania. Można zamiennie używać różnego rodzaju mąki. Robiłam z tortowej, krupczatki Zobacz więcej.
Obserwuj bloga Obserwujesz bloga marta-gotuje. Tak przygotowane ciasto przykrywam ściereczką lub folią i odstawiam do wyrośnięcia na ok. Chleb wstawiam do zimnego piekarnika, który nastawiam na temp.
Ciasto po dodaniu aktywnego (czyli dokarmionego) zakwasu potrzebuje jedynie h, aby wyrosnąć, więc nie dość, że jest to prosty w przygotowaniu chleb, to jeszcze jak na wypieki zakwasowe całkiem szybki. Prawdziwy chleb z mąki żytniej jasnej będzie miał kolor szaro-brązowy, ponieważ taką barwą charakteryzuje się właśnie ta mąka. Młody zakwasu, nawet kilkutygodniowy nie da rady dźwignąć chleba bez pomocy drożdży.
Można spróbować po pół roku jaką moc ma zakwas (ja tego nie testowałam), być może już wtedy da radę. Dostalam zakwas od kolezanki – zakwas na ok roku, gdy upieklam z niego 1szy eaz chleb z dodatkiem szczypty drozdxy to wyszedl pozniej probowalam bez drozdzy z samego zakwasu po dokarmianiu, zakwas babelkuje ale chleb nie chce rosnąć – tzn ciasto chlebowe gdy probowalam zrpbic chleb nocny to wcale ciasto nie uroslo dopiero po wyjeciu z. Mój chleb nigdy wcześniej się nie udawał ponieważ za każdym razem trzymałam się przepisu nie zwracając uwagi na ciasto, które po godzinach rośnięcia nie miało siły rosnąć kolejne 2-godziny i za każdym razem trakcie pieczenia opadało i robił się gniot.
Aby upiec wymarzony chleb trzeba obserwować ciasto. Jeśli planujemy piec chleb codziennie, najlepiej pozostawić go gdzieś w kuchni i dokarmiać co godz. Co to jest dokarmianie i jak często należy zakwas dokarmiać? Zakwas musi być dokarmiany, aby przeżył.
Dokarmianie polega na dodawaniu do zakwasu mąki i wody w proporcji 100g mąki i 100g wody. Ilość mąki i wody można zmniejszyć. To mój pierwszy chleb jaki upiekłam w życiu :D! Może nie jest super piękny, ale meega pyszny;P Zatem rozpoczynam experyment – swój własny chleb ! Moj mikser ma co najmniej lat, a innego nie mam, wiec nie wiem jakie sa teraz miksery. Moim sprzetem nie da sie caly czas mieszac ciasta, po prostu jak ciasto robi sie coraz bardziej klejace i stale, to tak ciezko jest mieszac, ze potem robie to.
Dodatki Domowy chleb bez zakwasu. Pyszny chleb z chrupiącą skórką, bez zakwasu. Szybki i prosty Składniki: 1kg mąki krupczatki, szklanka otrębów żytnich, szklanka ziaren słonecznika, szklanka siemienia lnianego, łyżka cukru, dag drożdży, litr wody. Pizza na zakwasie - przepis na ciasto na pizzę bez drożdży.
Dowiedz się Jak przygotować zakwas i samą pizzę, ile zakwasu użyć oraz jakie są proporcje. Witam, zrobiłam chleb wg przepisu na mące żytniej z dodatkiem płatków owsianych i zmielonych orzechów włoskich. Piekłam w 2stopniach w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem.
W dodatku ciasto opadło i pół formy pod spieczona skórką było puste.
Przepis na chleb z Paderborn - żytni na zakwasie. Jeden z bardzo znanych niemieckich chlebów. Chleb żytni mieszany na zakwasie, pieczony w keksówce.
Chleb ma twardą, mocno chrupiącą, ciemną skórkę i jest wyrazisty, lekko wytrawny w smaku. Chleb po wymieszaniu w misce należy zostawić w niej na kilka godzin (ok. 5-6) lub do czasu gdy ciasto podwoi swoją objętość. Wtedy ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej otrębami formy i poczekać, aż chleb wyrośnie (ostatnie wyrastanie zajmie mu już ok. godziny). Chleb na zakwasie… Kto raz spróbował dobrze wyrośniętego, aromatycznego, jeszcze ciepłego chleba na zakwasie – długo nie zapomni jego smaku.
Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba…. Pieczenie chleba na naturalnym żytnim zakwasie to sztuka. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste, dodajemy więcej wody, jeśli zbyt rzadkie – dosypujemy mąki. Krok 2: Przekładamy ciasto do keksówki. Ciasto przekładamy do keksówki partiami i dokładnie ugniatamy, by pozbyć się powietrza.
Sprężysty, idealnie wilgotny, o chrupkiej skórce i boskim zapachu, jaki ma chyba tylko chleb na zakwasie… Te bochenki upiekłam metodą, która pozwoli się wykazać nawet młodemu zakwasowi;) Nie jest on tak silny jak dojrzały zakwas, który swoje już odstał i przepracował, więc trzeba go dać więcej lub podejść do tematu “stopniowo” (szczegóły w przepisie).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.