środa, 30 października 2019

Zakwas chlebowy

Przepis na zakwas chlebowy - krok po kroku. Zakwas powstaje z połączenia mąki i wody. W dojrzewającym zakwasie wytwarzają się dzikie drożdże i bakterie, dzięki którym później urośnie piękny chleb. Pamiętam swoje przemyślenia odnośnie zakwasu, zanim poznałam tajniki jego hodowli.


Zrobienie domowego zakwasu wydawało mi się czymś nieprawdopodobnie trudnym i skomplikowanym. Uważałam, że jego wykonanie jest niczym mitologiczne syzyfowe prace, przynoszące jedynie wysiłek.

Ciasto, z którego ma być wypiekany chleb żytni, wymaga przeprowadzenia procesu fermentacyjnego nadającego wypiekowi odpowiedni smak i aromat. Przed dokarmieniem zakwas wyjmuję z lodówki i czekam około godziny aż się ogrzeje, następnie dokarmiam i zostawiam na wierzchu aż „przerośnie” i zacznie opadać, może nawet całkiem opaść i wtedy chowam z powrotem do lodówki. Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Jak zakwas chlebowy już ładnie ruszy, to możesz się zabrać za pieczenie.


Na początku warto dodać do ciasta jeszcze odrobinę suchych drożdży, bo młody zakwas zwykle nie ma tyle siły by unieść chlebowe ciasto. Jak chleby będą wychodziły, to po 1-tygodniach możesz już drożdże pominąć. Na początku był zakwas… Bez zakwasu nie da się oczywiście upiec chleba na zakwasie.


Ja zachęcam do wyhodowania zakwasu własnego, bo nie ma to jak własny produkt, który można kontrolować od początku do końca.

Kwas chlebowy to napój, który otrzymuje się w wyniku fermentacji chleba. Właściwości zdrowotne kwasu chlebowego są najbardziej doceniane w Rosji i na Ukrainie, gdzie od XVI wieku jest on napojem narodowym. W Polsce stał się powszechnie znany za czasów Władysława Jagiełły. Wówczas kwas chlebowy wyrabiany w wiejskich chatach po raz pierwszy trafił na szlacheckie dwory. Dlatego tez zakwas żytni jest najkwaśniejszym ze wszystkich zakwasów.


Podsumowując: K to chce upiec chleb z przewaga mąki żytniej potrzebuje zakwasu. Pszenna nie wymaga, ale zakwaszanie jej też jest możliwe. Chleb pszenny na zakwasie jest dużo bardziej aromatyczny i znacznie dłużej świeży niż ten pieczony tylko przy pomocy drożdży. Dostępny w nowej formie pozwala konsumentom zredukować czas potrzebny do przygotowania domowego chleba nawet o kilka dni. Sposób przygotowania Zakwasu Żytniego od podstaw.


Początkowo do przygotowania ciasta chlebowego człowiek wykorzystywał zakwas – przez dobrych kilka tysięcy lat. Drożdży na skalę przemysłową użyto dopiero w XVII wieku. Większość stanowili ci pierwsi twierdząc że zakwas jest zdrowszy.


Uważa się, że im starszy zakwas chlebowy, tym lepszy. Najstarsze zakwasy do chleba mają nawet po kilkaset lat. Po tym czasie, czyli wieczorem, przemieszać.


Po kolejnych godzinach dokarmić, dolewając 1ml ciepłej wody i. Po 3-im dokarmianiu piekę już chleb odejmując część zakwasu.

Jest taka zasada, że im więcej zakwasu w słoiku, tym jest on bardziej głodny (duży zje więcej) więc najlepiej zakwas pracuje, jeśli jest go mało i dokarmiamy go większą porcją mąki i wody. Historycy wskazują, że pieczywo na zakwasie chlebowym było wytwarzane już na terenie Żyznego Półksiężyca. Z pieczywem z zakwasem chlebowym wiążą nadzieje osoby cierpiące na cukrzycę. Okazuje się bowiem, że tego typu chleb posiada niższy niż w przypadku innych rodzajów pieczywa indeks.


Za owe właściwości spulchniające odpowiada obecność w zakwasie dzikich drożdży, bakterii kwasu mlekowego oraz bakterii produkujących kwas octowy. W końcu nadszedł czas, żeby zabrać się za pieczenie chleba na zakwasie. Jednak najpierw trzeba sobie taki zakwas zrobić. Powiem otwarcie, na początku była to dla nas czarna magia. Milion pytań na początku ale to naturalne, bo temat był dla nas totalną zagadką.


Witam serdecznie pani Madziu robię zakwas z mąki chlebowej i coś mi on słabo rośnie. Jutro jest już ostatni dzień dokarmiania ,ale wcale nie jest go dużo fakt że dawałam po nie pełnej filiżance mąki i wody. Co zrobiłam nie tak czyżby nie ta mąka. Mam dobrą wiadomość: wcale go kupować nie trzeba.


Powiem więcej: wcale nie trzeba samemu hodować!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty