wtorek, 3 lipca 2018

Przepis na zakwas do chleba

Przepis na zakwas do chleba

Przepis na zakwas żytni do pieczenia chleba. Czasem może pachnieć nawet acetonem ale nie jest to oznaką zepsucia. Trzeciego dnia zakwas pracuje już w miarę stabilnie i według niektórych już można piec na nim chleb.


Przepis na zakwas do chleba

Ja sugeruję jednak poczekać do lub dnia – zakwas będzie już wtedy na pewno dojrzały i chleb powinien się udać bez problemu. Jak nie dokarmiasz zakwasu to pewnie podczas każdego pieczenia chleba odkładasz część ciasta na następny raz? Kiedyś też przez jakiś czas miałam taki zakwas i raczej innego chleba niż ten, na który masz przepis na nim nie upieczesz… Ja próbowałam i niestety nie wychodziło i dlatego wyhodowałam swój „uniwersalny”.


Resztę chowam do lodówki na7. Kiedy po tych dniach robię chleby to cierpliwie czekam ze. Kto nie lubi gdy w domu unosi się zapach pieczonego chleba?


Ja lubię… Znudzona kupnym pieczywem, zaczęłam swoją przygodę z domowym chlebem. Najpierw przygotowałam zakwas, później wyszukałam kilka prostych przepisów na chleb i do dzieła. Dziś podaję Wam przepis na żytni zakwas do chleba.


Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Czasem piekę codziennie a nadmiar chleba mrożę. W okresie, kiedy nie piekę chleba zakwas przechowuję w lodówce. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie z zakwasem i pieczeniem chleba! Do upieczenia dobrego chleba potrzebna jest tylko mąka, woda, sól i bardzo dużo cierpliwości.


Chleb – moja domowa piekarnia. Nie próbowałem natomiast robić chleba z samej mąki żytniej na zakwasie pszennym – chleby z mocną przewagą mąki żytniej piekę wyłącznie na zakwasie żytnim. Wymieszać i ponownie odstawić.


Czynności powtarzać aż do wyczerpania składników podanych w recepturze. Po dniach zakwas jest gotowy do użycia. Trzeba jednak pamiętać, by wyjąć go z chłodu na minimum godziny przed zrobieniem ciasta na chleb oraz dokarmić wodą i mąką.


Przepis na zakwas do chleba

Zakwas można przechowywać w lodówce. Najstarsze zakwasy do chleba mają nawet po kilkaset lat. W zakwasie znajdują się głównie bakterie mlekowe, których wyizolowano ponad gatunków i ponad gatunków drożdży, przy czym stosunek bakterii do drożdży wynosi 1: 1. To nie znaczy, że zrobienie zakwasu jest trudne i żeby to udowodnić, na potrzeby tego filmu przygotowałem zakwas od zera w nie do końca idealnych okolicznościach.


A przepis na zakwas wygląda tak. Rezerwujemy sobie dni na jego zrobienie. Przyjmijmy, że zaczynamy w Poniedziałek tak aby w Niedzielę upiec chleb.


Wyrabianie chleba na swoim zakwasie wcale nie jest trudne. Po połączeniu mąki i wody, pierwszy zakwas do wypieku chleba będzie gotowy po 48h. Gdy macie już wyhodowany zakwas ale potrzebujecie większą jego ilość i chcecie go rozmnożyć, wystarczy dodać mąkę i wodę a następnie odczekać 12h.


Ja jednak wstawiam go na tym etapie do lodówki na jakieś dni (czasem wystarczy) i wówczas go wyjmuję, dokarmiam, po czym wykorzystuję do pieczenia chleba. Mając zakwas można używać go do robienia chleba każdorazowo z innej mąki. A bardziej szczegółowo to dokarmianie już przed pieczeniem wygląda u mnie tak jak opisałam poniżej. Jeśli robicie zakwas z chlebem, to wystarczy do tych składników dodać kromkę prawdziwego, dobrego chleba na zakwasie.


Jego dodatek przyśpieszy proces fermentacji. Ale tak jak pisałam wcześniej ja robię bez chleba i mój zakwas jest super. Solanka musi dokładnie przykrywać buraki.


Jeśli nie powstał kwas, to zakwas musi odstać kolejne godziny. Zwykle cały proces trwa 3-dni. Tak przygotowany zakwas nadaje się do upieczenia pierwszego chleba. Po dniach uzyskasz 3g zakwasu, z czego 2przeznacz na upieczenie pierwszego chleba, resztę zapakuj do słoika, przykryj nakrętką z folii i ostaw do lodówki. Domowy zakwas na żurek ETAP 1: Mąkę wsyp do dużego słoika i lekko spulchnij łyżką, zalej go przegotowaną ciepłą wodą i bardzo dobrze wymieszaj.


Dodaj przyprawy oraz kromkę chleba na zakwasie. Słoik zakryj gazą aby docierało powietrze i zostaw w ciepłym miejscu na dni. Każdego dnia mieszaj zakwas łyżką aby zakwas nie. Robię to bardzo chętnie i staram się w miarę regularnie piec różne chleby, żeby nie popaść w zbytnią rutynę.


Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Dziś przepis na zakwas żytni – bazę do pieczenia domowego chleba. Ostatnio postanowiłam powrócić do pieczenia domowego chleba.


Mój przepis na zakwaś do żuru i żurku stosuję od lat. Taki zakwas zawsze warto mieć w lodówce np. Polecam też przepis na zakwas do białego barszczu, który szykuję na bazie mąki pszennej. Kruszymy i chowamy do pojemnika.


W ten sposób zakwas można trzymać latami, a żeby go ożywić wystarczy dodać do niego trochę wody i zamieszać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty