Chociaż mamy cały zestaw przepisów na przepisy, którymi szczyci się śląska kuchnia - rolady, karminadle, wodzionka, szałot, ciapkapusta oraz wiele innych, najbardziej zależy nam na pokazaniu kulturowego kontekstu gotowania i pieczenia na Górnym Śląsku. Dzięki swojemu bogactwu zyskała renomę na terenie całej Polski. Kuchnia śląska to przede wszystkim potrawy niezwykle kaloryczne i sycące. W kuchni śląskiej niezwykle popularne są dania z ziemniaków takie jak pyzy śląskie – w innych regionach znane jako kluski śląskie.
Na śląski dużą popularnością cieszą się również potrawy mięsne, najbardziej znana jest golonka. Województwo śląskie słynie z dobrej kuchni.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest ona różnorodna. Wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, w końcu żydowskie - wszystko to zostawiło swój ślad i sprawiło, że Śląskie to jeden z najciekawszych kulinarnie regionów Polski. Górny Śląsk przez wieki czerpał z wpływów innych państw, jak Słowacji, Czech, Austrii i Niemiec. Spowodowało to powstanie oryginalnej kultury śląskiej z własnymi gwarami, strojami ludowymi oraz kuchnią. W sam raz dla strudzonych ciężką pracą górników.
Czerwona kapusta uznawana jest nie tylko za typowy element kuchni śląskiej, ale i wielkopolskiej, można spotkać przepisy zalecające dodać do powyższych składników winne jabłka, czasem rodzynki czy liść laurowy. Modro to doskonały dodatek nie tylko do rolady - świetnie smakują z nią niemal wszystkie rodzaje mięs. Zaproszono mnie kiedyś na niedzielny obiad do porządnego śląskiego domu.
Był rosół, rolady i modra kapusta.
Co najmniej trzy regiony Polski uważają ten przepis za WŁASNY. Coś podobnego jadłam kiedyś na Kaszubach, tylko że wtedy nie był to mintaj. Ale w końcu - dobra kuchnia nie.
Pomysł na założenie strony Kuchnia Śląska powstał jakiś czas temu, a inspiracją były śląskie smaki, które na co dzień goszczą w mojej kuchni. Co prawda nie jestem rdzenną Ślązaczką, ale mieszkam na Górnym Śląsku:) Polska kuchnia jest bardzo zróżnicowana, co region to inny smak, obyczaj, tradycja. Przepisy z kategorii kuchnia śląska. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. Dzisiaj postaram się przybliżyć wam ten temat, opowiedzieć nieco o jej początkach oraz przedstawić przepis na pyszne danie z tych terenów.
Cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest bardzo smaczna i zaspokoi nawet najbardziej wybrednego smakosza. Jedni twierdzą, że kuchnia śląska jest tłusta, kaloryczna i niezdrowa, oparta tylko na ziemniakach prawdziwi Ślązacy jednak wiedzą, że te dania powodują, że. Tak jak w temacie - szukam przepisow na dania kuchni śląskiej, te tradycyjne i te troszke zmodyfikowane. I co to jest rolada ślaska? Kuchnia Polska to bogaty repertuar smaków, który zachwyca swoją różnorodnością.
Obecny charakter dań jest kwintesencją przenikania się wielu kultur oraz rozbiorowej historii państwa. W tradycyjnych potrawach dostrzegalne są wpływy kuchni francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz żydowskiej. Kuchnia polska uchodzi za dość treściwą, tłustą i przez to niezbyt zdrową. Dodane przez jaskolka1w: Tylko o kuchni.
Czasami robię potrawy śląskie, chociaż ze śląska nie jestem.
Muszę się nauczyć robić kluski śląskie, jadłam i białe i szare, bardziej smakują mi te szare. Jest bardzo smaczna, mimo przekonania, że kaloryczna. Na kuchnię śląską wywarły wpływ kuchnia niemiecka, czeska, austriacka i polska.
Rolady wołowe z boczkiem i ogórkami kiszonymi. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na kuchnia śląska. Poznaj najlepsze przepisy kulinarne naszych kucharzy ⭐ Sprawdź porady i triki ⭐ Odkryj tajniki kuchni z całego świata i na każdą okazję!
Ciapkapusta, inaczej, ciaprówa lub pańczkraut, to tradycyjne danie kuchni śląskiej. Podawana jest z karminadlami czyli kotletami mielonymi, kiełbasą lub żeberkami. Są to kotlety mielone wyrabiane z mięsa wieprzowego. Podaje się je razem z ziemniaczanym puree, kaszą lub ryżem.
Mogą być również jedzone po pokrojeniu w plastry, na zimno, z chlebem lub bułkami. Wypróbuj czarne kluski - najlepiej smakują ze skwarkami. Lubisz kuchnię regionalną? Do obiadu zwykle podaje się sałatkę. Bardzo sycący będzie szałot, czyli warzywna śląska sałatka.
Zamiast sałatki możesz też podać ciapkapustę. Przygotujesz ją z kiszonej kapusty i ziemniaków. Kuchnię litewską tworzą przepisy z wielu krajów.
Kluski śląskie podaje się zamiast ziemniaków, najczęściej do sosów, ale również samodzielnie np. Są bardzo proste do przygotowania. Potrzebujemy tylko dwóch składników: ziemniaków i mąki ziemniaczanej.
Karminadle Karminadle to potrawa kuchni górnośląskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.