czwartek, 23 maja 2019

Pieczenie chleba bezglutenowego

Poczytałam trochę o wypieku chleba bezglutenowego w Intenecie i zabrałam się do pracy. Mąki bezglutenowe nie są takie przyjazne jak te z glutenem. Trudniej wyrastają, są bardziej miałkie, stąd wyzwanie miałam duże. Postanowiłam przerobić mój sprawdzony przepis na najprostszy chleb i skorzystać z porad znalezionych w Internecie. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.


Brakuje w nich glutenu, który odpowiedzialny jest za elastyczność, pulchność, wilgotność i kształt chleba. Chleb bezglutenowy różni się od klasycznego chleba smakiem, zapachem i strukturą. Jak widzicie, gluten odpowiada za wiele ważnych właściwości chleba. Bez niego chleb jest inny, co nie znaczy, że gorszy. Piec w temperaturze 230ºC przez - minut.


Wyjąć, przestudzić na kratce. Wierzch chleba często bywa popękany. Raz w życiu spróbowałam bezglutenowego chleba kupionego w sklepie ze zdrową żywnością. Zawartość opakowania wylądowała w całości w koszu na śmieci.


Pieczenie chleba bezglutenowego

Wypiekacze do chleba wyposażone są najczęściej w kilka lub kilkanaście programów, które umożliwiają przygotowanie chleba razowego, pszennego, bułek, chleba bezglutenowego czy francuskiego. Niewątpliwą zaletą wypiekaczy do chleba jest to, że pieczywo pozostaje świeże nawet przez tydzień. Jestem raczkująca w wypieku chleba bezglutenowego ostatnio wynalazłam mąkę z niebieskiej kukurydzy, ale żeby chleb nie wyszedł mi w środku niebieski postanowiłam pół na pół wymieszać z mąką gryczaną. Chleb upiekłam drożdżowy z własnego przepisu na zwykły chleb.


Jeszcze do niedawna mianem najlepszego chleba bezglutenowego określałam chleb z angielskich mieszanek Bakels. Przyznam szczerze, że był najbardziej zbliżony smakiem, zapachem i wyglądem do glutenowego chleba. Nie był tani: około zł za 3g mąki na jeden bochenek chleba lub 6-bułek.


Pieczenie chleba bezglutenowego

Dopiero stawiam pierwsze kroki jeżeli chodzi o pieczenie chleba i to bezglutenowego #128578; Chlebek upiekłam przedwczoraj i jestem nim oczarowana. Jest wilgotny a przede wszystkim smaczny! Przygotowanie chleba bezglutenowego nie zajmuje więcej czasu niż wypiek tradycyjnego pieczywa. Do przygotowania chleba bezglutenowego będą potrzebne: mąka gryczana, mąka ryżowa, skrobia kukurydziana, drożdże (świeże lub instant), ciepła woda, sól, cukier i ewentualnie ziarna (pestki dyni, słonecznika, chia, etc.). Kilka miesięcy temu napisał do mnie Wiesiek, podsyłając mi swój przepis na chleb z automatu.


Więc chciałbym bardzo cię Wieśku przeprosić, że dopiero teraz go publikuję. A co z łączeniem zakwasu i drożdży. Sama próbowałam różnych wersji chleba bezglutenowego i nie wychodziło. Niestety okazało się, że mam problem z glutenem. Ale ciągle myślałam o swoim wypieku.


Ciężko jest trafić na smaczny chleb bezglutenowy. Ale myślę, że ten przepis posmakuje nie jednej osobie. W ofercie są także zakwasy, drożdże i takie dodatki, jak płatki, otręby, ziarna i suszone. Automat do pieczenia chleba zapewni Ci świeże, pachnące pieczywo o dowolnej porze bez wychodzenia z domu.


Przyda się też, jeśli masz alergię lub chorujesz na celiakię. Czy wiesz, dlaczego automaty mają powłokę antyadhezyjną? Parametry Moc Określa maksymalną wydajność energetyczną urządzenia (im większa moc, tym dłużej urządzenie może pracować bez przerwy). Kolejną ważną rzeczą są funkcje automatu i waga chleba.


Pieczenie chleba bezglutenowego

Należy zastanowić się nad potrzebami domowników i na tej podstawie wybrać pojemność urządzenia. Wiadomo, że razowe pieczywo jest najzdrowsze, ale wiadomo też, że dzieci z celiakią i tak najbardziej lubią jasny i miękki chleb bezglutenowy. Taki chlebek, który po kilku godzinach w szkole lub na wycieczce nie czerstwieje i nie kruszy się, lecz zachowuje przyjemny i delikatny miękisz. Opcją ok jest też słoik, z nałożoną, ale niezakręconą nakrętką. Staram się raz na tydzień upiec chleb, jeśli nie piekę chleba to i tak zakwas wyjmuję z lodówki i ze dwa razy dokarmiam, po czym znowu wstawiam do lodówki.


Jak stoi w lodówce, czasem go mieszam. Słyszałam też, że na dłużej można go zamrozić. Jeśli lubicie chrupiącą skórkę, podzielę się z Wami prostym trikiem.


Pieczenie chleba to wymagający proces, który wymaga cierpliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty