wtorek, 11 września 2018

Co zamiast zakwasu do chleba

Już od jakiegoś czasu dostaję zapytania, na co zamienić pieczywo. Dużo osób zastanawia się, co jeść zamiast chleba. Czasem takie dylematy wynikają z ograniczeń dietetycznych, a czasem z wyboru. W tym wpisie znajdziesz proste, bezglutenowe i wegańskie zamienniki, które często pojawiają się u mnie w domu.


To, czym zastąpić chleb, zależy od przyczyny, dla której go ograniczamy. W przypadku ograniczania glutenu można wybrać bezglutenowe alternatywy, ale z pewnością nie gotowy chleb bezglutenowy, którego ze względu na skład nie można uznać za zdrowy.

Co (odkryłam) zamiast chleba na śniadanie? Moim hitem okazały się płatki. Oczywiście nie te nazywane szumnie „fit”, uwielbiane przez dzieci, z miodem, czekoladą, cukrem i wszelkimi innymi dodatkami, które powinny skutecznie odebrać im zaszczytne miano „płatków”… Płatki owsiane albo orkiszowe – małe, niepozorne, cudownie.


Jeśli do pieczenia chleba używałeś zakwasu na żurek, to rzeczywiście chleb mógł nie wyjść i wcale się nie temu nie dziwię. Polecam wypróbowanie w tym celu zakwasu na chleb. A co do tego który chleb jest lepszy, to już każdy ma swoje zdanie.


Ja wolę taki na zakwasie (chlebowym). Wybieraj pieczywo o jak najprostszym składzie z mąki razowej, wody, zakwasu, soli i ziaren.

Kromka razowego chleba żytniego waży g, dostarcza kcal i jest dobrym źródłem korzystnych węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego i witamin z gr. Polacy mają jednak ogromną słabość do kanapek, bo są szybkie w przygotowaniu. Co zamiast chleba jeść na śniadanie, co zabierać do pracy?


Tak to już jakoś jest, że wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez chleba. Kanapki z szynką czy serem, do tego jakieś warzywa to podstawa każdego poranka. A co jeśli z jakichś powodów – np. Dla wielu rodzin próbujących zrezygnować z chleba najtrudniejsze wydaje się to, co dać dzieciom jako drugie śniadanie do szkoły.


Znam nawet rodziny, które są prawie paleo, a to „prawie”, to właśnie posiłki dzieci w szkole – chleb albo bułki. Co więc można dać dziecku do szkoły zamiast kanapek? To mój pierwszy chleb jaki upiekłam w życiu :D! Może nie jest super piękny, ale meega pyszny;P Zatem rozpoczynam experyment – swój własny chleb ! Co ważne, sok musi być z produktów w miarę świeżych, pracujących, niepasteryzowanych, z żywym kwasem. Dodane przez Annuar w: Tylko o kuchni.


Sąsiad ostatnio poczęstował mnie rodzajami chleba z takiej maszynki. Bardzo nam smakował, do tego stopnia, że mam zamiar sobie kupić albo zamówić w prezencie. To był zwykły wypiekacz z Tesco.


Chleb to przecież podstawa śniadań i kolacji.

Kanapka to najpopularniejsze danie do śniadaniówki. A tutaj nagle dieta bezglutenowa i problem z pieczywem. Pieczywo to składnik często wykluczany w dietach odchudzających, jak również tych leczniczych. Zawiera bowiem nie tylko gluten – białko obecne w wielu rodzimych zbożach, które u sporej grupy osób wywołuje reakcje nietolerancji. Co to jest zakwas do chleba?


Jak i kiedy go dokarmiać? Na te i wiele innych pytań dotyczących zakwasu odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Zobacz też: Czy dieta niskowęglowodanowa jest dla ciebie? Wszystko zależy od tego, dlaczego rezygnujesz z jedzenia chleba. W przypadku osób chorych na celiakię należy zrezygnować z produktów zawierających gluten.


Jeśli cierpicie na tego typu przypadłość, wybierzcie chleb bezglutenowy. Co jeść zamiast chleba na diecie - śniadanie. Jeżeli całkowicie rezygnujesz z pieczywa, na śniadanie możesz zjeść pyszną owsiankę z suszonymi owocami i mlekiem krowim lub roślinnym np. Wybór jest bardzo duży, np. Zakwasu nie daje się ZAMIAST mąki, tak samo jak nie robi się tego z drożdżami.


Po prostu musisz dodać zakwas, a ile to zależy od tego jaki masz mocny i jaki kwaśny chleb lubisz. Im więcej zakwasu, tym będzie bardziej kwaśny gotowy upieczony chleb. YTNI będzie lepiej pomagał w wyrośnięciu chleba z udziałem mąki żytniej (dalszy proces rozmnażania bakterii w trakcie wyrastania chleba) niż np. Teraz przyjrzymy się bliżej zasadom przygotowywania ciasta na chleb żytni, pszenny i mieszany.


Dowiemy się, ile zakwasu potrzeba dla każdego z rodzajów chleba, a także co zrobić, jeśli chcemy do chleba dodać słonecznik, ziarna lnu czy dyni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty