środa, 16 stycznia 2019

Przepis na szagówki

Nie ukrywam, że miałam z tym mały problem, bowiem nie mam jakiś określonych. Odkrawajcie kluseczki szagówki, oczywiście pod kątem (8). Gotowe szagówki (9) gotuje się tak jak domowy makaron czy pierogi, czyli wystarczy je wrzucić do osolonej i gotującej się wody. Kiedy wypłyną to znaczy, że są gotowe. Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków na dole strony.


Szagówki to wielkopolska wersja kopytek.

Nazywamy je tak bo są krojone na szagę czyli z ukosa. Już są ładne duże młode ziemniaki i dlatego na obiad będą szagówki. Kliknij, aby zobaczyć przepis. Można podawać z sosem grzybowym, pieczarkowym lub grzybowym, z bułką tartą lub gulaszem.


Obok pyrów (= ziemniaków) w kuchni wielkopolskiej jest popularnym dodatkiem zwłaszcza do mięs pieczonych. Nazwa wywodzi się od sposobu krojenia „na szagę”, czyli na skos. Czy znacie przepis na szagówki ? Na szagę, czyli na skróty, na ukos.

Takie mniej więcej ma znaczenie to określenie, które jest bardzo popularne wśród poznaniaków. Poznańskie szagówki znane są w Polsce jako kopytka. Nazwa poznańskich szagówek pochodzi od sposobu ich krojenia na szagę co w gwarze Wielkopolskiej oznacza na ukos.


W ramach Gotowania po polsku dzis zapraszam na szagowki. To typowo poznanska nazwa dobrze wszystkim znanych… Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Od niej dostałam przepis na kopytka i nauczyłam się, jak przygotować smaczne ciasto na kopytka. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście, koniecznie musicie spróbować.


Dodanie sosu pieczeniowego WINIARY wzbogaci walory smakowe tego dania. Ciasto na szagówki nie może leżeć, nie można go więc przygotować wcześniej. Zaraz po zagnieceniu szagówki muszą być ugotowane, gdyż w przeciwnym razie ciasto właściwie po chwili staje się coraz luźniejsze. To sprawia, że aby zagnieść je, trzeba dodać znacznie więcej mąki.


Aby przygotować kopytka możecie wykorzystać mój przepis na poznańskie szagówki lubwłoskiegnocchi. Oba przepisy łączą te same składniki, czyli ziemniaki, mąka Zobacz więcej. Aganiok Obserwuj bloga Obserwujesz bloga W kuchni Aganiok.


Jeżeli zostało Wam ziemniaków z dnia poprzedniego, to warto zrobić kopytka. Według mnie to takie szybkie kluski śląskie. Kopytka vel szagówki 369.

Bardzo podobne w wykonaniu lecz różniące się tym, że zamiast formowania kulek z wałków ciasta tniemy ciasto na “szagę”, czyli po skosie. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na szagówki. Podaję Państwu przepis na kopytka. Potrawa niby łatwa, ale wiem z opinii czytelników, że nie zawsze się udaje.


Pozdrawiam z mroźnego Gniezna Magda. Ziemniaki na szagówki muszą być dobrej jakości i nie mogą być zbyt wodniste. Nazwa stą że rulon ciasta tnie się na szagę - czyli na skos - jakby ktoś nie wiedział. Umyte ziemniaki ugotować w łupinach, zostawić do przestudzenia.


Obrać ze skórki, utrzeć na tarce lub przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, połączyć z mąką i jajami, posolić. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Na stolnicy podsypanej mąką robimy z ciasta wałek i kroimy na wybrany wzorek kluseczek, możemy robić np kulki, szagówki, gnocchi, lub romby z dziurką. Podstawowy przepis na kopytka.


Mozna je jesc jako samodzielne danie np. Nakładamy nadzienie przy użyciu rękawa cukierniczego i zwijamy rulonik. Kroimy na male kawałeczki jak szagówki.


ETAP 5: Wierzch smarujemy jajkiem zmieszanym z mlekiem Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy żółtkiem wymieszanym z mlekiem. Pieczemy ok minut w temperaturze 1stopni. Nazwa szagówki najprawdopodobniej wywodzi się z gwary wielkopolskiej, w której iść na szagę oznacza iść na skróty, czy też na ukos. To smaczne mączne danie wielu osobom może się wydawać znane. Jednak poza tym obszarem nazywane są po prostu kopytkami.


W serwisie Gloswielkopolski. Przepisy z kategorii kopytka. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. Kluski kładzione klasyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty