czwartek, 15 czerwca 2017

Naleśniki z wodą gazowaną i mlekiem przepis

Dodane przez babciaaneczka w: Tylko o kuchni. Przypuszczam, że to zależy od ciasta. Ja mam od wielu lat sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe: jajka, szkl. Wypróbuj prosty i szybki przepis na idealne naleśniki. Chcesz, by Twoje naleśniki były delikatne?


Do ciasta dodaj wodę gazowaną.

Z tym przepisem na pewno Ci się uda! Niby proste danie, które nie powinno zająć więcej niż pół godziny przygotowań. Polecam też przepis na naleśniki bez mleka i jajek. Przeważnie robimy naleśniki z mlekiem i wodą. Ale czasami, gdy w domu zabraknie mleka to przygotowuję ciasto naleśnikowe na wodzie.


Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na naleśniki z wodą gazowaną i mlekiem sojowym. Ulubiony przepis czytelników! Dzięki dodatkowi wody gazowanej naleśniki są bardziej delikatne.

Jeśli mamy czas, ciasto można przygotować pół godziny wcześniej, aby odpoczęło, ale nie jest to konieczne i naleśniki można od razu smażyć po zmiksowaniu składników. Naleśniki wyjdą również ze zwykłą wodą. Są bardziej puszyste niż klasyczne. Będą wersje na słodko oraz na wytrawnie.


Jutro przepis na kilka sprawdzonych farszów do owych naleśników. Miej więcej w zanadrzu, dokładka gwarantowana! NAJ-leśniki ale te są najlepsze #128521; co do przywierania hmmm. Jedni uwielbiają je na słodko, inni wolą z dodatkami wytrawnymi.


Wydawałoby się, że przepis powinien znać każdy, ale wiem, że są i tacy którzy, muszą mieć dokładny przepis krok po kroku aby je przygotować. Do tej pory naleśniki przygotowywałam “na oko” i nigdy nie mierzyłam ilości dodawanych składników. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. Najlepiej smakuje z mlekiem lub kakao.


Bardzo dobrze sprawdza się zatem woda gazowana. Przepisy z kategorii naleśniki z mlekiem. Możesz użyć wodę gazowaną pół na pół z mlekiem.


Mąkę miksujemy z mlekiem i jajkami, dodajemy cukier i szczyptę soli, na końcu zaś - wodę mineralna gazowaną. Ponownie miksujemy aż uzyskamy jednolite ciasto. Patelnie przed wylaniem na nią ciasta smarujemy masłem.

Grube, puszyste, pulchne i delikatne naleśniki. Swoją puszystość zawdzięczają dodatkowi ubitej piany do ciasta. W zależności od preferencji smakowych można usmażyć grubsze lub nieco cieńsze naleśniki. Ten kto wie jak je przygotować, składniki dobiera na oko i wszystkie przygotowania zajmują jedynie kilka. Klasyczne, cienkie i elastyczne naleśniki.


Można podawać je ze słodkim lub wytrawnym nadzieniem. Jeśli do ciasta dodamy gazowaną wodę mineralną to ciasto wyjdzie delikatniejsze. Jeśli nie macie akurat takiej wody w domu, możecie zastąpić ją mlekiem lub zwykłą wodą. Jak zauważyła moja znajoma, na blogu brakuje przepisu na tradycyjne naleśniki, zrobiłam więc naleśniki z przepisu Magdy Gessler. Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


Zmiksować wszystkie składniki oprócz oleju. Na patelni teflonowej rozprowadzić bardzo cieniutką warstwe oleju,postawić na gaz i mocno rozgrzać. Chochelką od zupy wlać na patelnie taką ilość ciasta aby wyszedł naleśnik ( ja nabieram ciasta mniej niż pół chochelki na naleśnik).


Zapiekane naleśniki z parówkami ETAP 1: Miksujemy mąkę z wodą, mlekiem i jajkiem Mąkę, wodę gazowaną, mleko i jajko miksujemy na jednolitą masę. Przyprawiamy do smaku solą oraz oregano, mieszamy. Każde ciasto na naleśniki można zrobić w wersji pszennej oraz bez glutenowej. Z jajkiem, bez jajka, z mlekiem i bez mleka.


Pszenne, gryczane lub bezglutenowe. Zapraszam na przepis na naleśniki jaglane przygotowane z kaszy jaglanej, ponieważ są znacznie. Można również naleśniki bez mleka zrobić z dowolnym sokiem owocowym, lub nawet zwykłą wodą gazowaną. Smakują świetnie, są może nieco inne w smaku niż typowe klasyczne mleczne ale zdecydowanie smaczne!


A ty, jak robisz naleśniki – klasycznie z mlekiem krowim, czy bez mleka? Zobacz też mój super przepis na pyszne i puszyste ciasto jogurtowe. Nareszcie przepis, z którego ZAWSZE wyjdą naleśniki.


Nigdy nie wiedziałam, czy to już taka konsystencja o jaką chodziło, czy nie - naleśniki wychodziły gumowate lub zbyt sztywne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty