Chcesz upiec domowy chleb na zakwasie? Szukasz informacji, jak zrobić chleb na drożdżach? Znajdziesz tu przepis na chleb, którego szukasz. Wystarczy Ci zwykły piekarnik. Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia.
Sprawdź i zobacz, że to naprawdę proste.
Przekonasz się, że własny chleb, to coś zupełnie wyjątkowego. O istnieniu wynalazku o nazwie „zakwas do chleba” wiedziałem już dawno, ale jakoś ciężko było mi się przemóc do jego zrobienia. Kiedy już przekonałem się do pieczenia chleba, przez dłuższy czas piekłem chleb na bazie drożdży, którego przygotowanie i pieczenie zajmowało bardzo mało czasu. Złość może być niezłym motywatorem. Proszę w piekarni o chleb na zakwasie, płacę za chleb na zakwasie, a ten chleb na trzeci dzień, od środka, podstępnie pleśnieje.
A przecież, taki chleb, prędzej wyschnie niż pokryje się pleśnią. Pamiętam swoje przemyślenia odnośnie zakwasu, zanim poznałam tajniki jego hodowli. Zrobienie domowego zakwasu wydawało mi się czymś nieprawdopodobnie trudnym i skomplikowanym.
Uważałam, że jego wykonanie jest niczym mitologiczne syzyfowe prace, przynoszące jedynie wysiłek. Następnie posmaruj chleb wrzątkiem, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na godziny. Rozgrzej piekarnik do maksymalnej temperatury. Posmaruj chleby jeszcze raz wrzątkiem, wstaw do piekarnika i piecz przez minut. C, przykrywam bochenek folią aluminiową i tak dopiekam aż do czasu upłynięcia minut.
Bardzo prosty chleb razowy, tym razem w wersji pszennej – również na pszennym zakwasie. Chleb pszenny razowy na zakwasie. Jeśli ktoś nie posiada zakwasu pszennego można go zastąpić żytnim. Składniki wystarczy wymieszać łyżką. Ciekawe czy na zakwasie da sie zrobic chleb litewski i pumpernikiel?
Uwielbiam ciemne chleby! Zastanawiam sie tez czym da sie zastapic melase i slod jeczmienny. Chetnie poznam Wasze przepisy na chleby i bulki. Dodane przez kibiw: Tylko o kuchni.
Moim zdaniem chleb z mieszanki nie umywa się do tego na zakwasie samodzielnie wyrobiony co tak naprawdę jest bardzo proste:). Dzień dobry, Oczywiście chleb pszenno-żytni ma dużą szansę powodzenia! Czy mogłabyś Tosiu polecić jakiś nieskomplikowany przepis na chleb razowy na zakwasie-szybki i dla poczatkujących.
Pozdrawiam:) Odpowiedz na ten komentarz.
Musze zrobić chleb na zakwasie ponieważ w zwykłych chlebach z marketu i piekarni jest pełno chemii tego proszku spulchniacza E30 E9które powodują raka. Robiłem swojski chleb na drożdżach który po dwóch tygodniach tylko zesechł się, a te chleby ze sklepów zaraz pleśnieją, grzybieją. A jak wiadomo rak to grzyb. Miał może pęcherzyki i mniej intensywnie pachniał.
Mimo to spróbowałem upiec chleb ale niestety nie wyrósł, dopiero podczas pieczenia trochę urósł i wyszedł zakalec. Próbuję teraz wyhodować nowy zakwas na mące razowej a tamten „nieudy” zakwas z mąki 7spróbuję reanimować dzień przed pieczeniem. Kiedy po tych dniach robię chleby to cierpliwie czekam ze dwie godziny aż się zakwas ogrzeje i dopiero wyrabiam masę na chleby. Z tej masy odkladam 4Łyżki jako zakwas na moj następny chleb. Moj przepis na chleb to wyrobiona masa ktora dojrzewa sobie w spokoju przez całą nic juz w foremkach.
Nie twierdzę, że to najlepsza receptura na blogu, bo są znacznie ciekawsze przepisy, ale da się jak najbardziej taki chleb upiec. Zresztą na pszenno-żytnie chleby na zakwasie też są receptury. Mój przepis na chleb żytni jest bardzo prosty i szybki, wychodzi zawsze, gdy mamy aktywny, bąbelkujący zakwas! Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje chleba żytniego.
Najbardziej ceniony jest chleb żytni na zakwasie. Bardzo zdrowy chleb razowy z dodatkiem wielu ziaren takich jak pestki z dyni, słonecznika, siemienia lnianego i płatków owsianych. Zwykle nie pracuje kiedy ma za zimno. Cały zaczyn przełożyć do dużej miski, dodać mąki, stopniowo wlewać wodę.
Mam pytanie pierwszy raz chciałabym upiec chleb czyli mój zakwas jest młody dopiero co pierwszy raz zrobiony. Moje pierwsze pytanie czy ten przepis na początek będzie dobry czy może poleca pani coś łatwiejszego? A drugie pytanie czy można piec w naczyniu żaroodpornym lub w keksówce?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.